Evde, kendi kendinize kilo verebilirsiniz. Evde diyetsiz zayıflamak için, doğru beslenme kurallarına uymanız yeterlidir. Bu konuda size biraz bilgi vereceğiz. Böylece siz de evde diyet yapmadan az az yiyerek zamanla kilo verecek ve verdiğiniz kiloları da geri almadan hep formda kalacaksınız. Yeter ki doğru yiyecekleri doğru ölçülerde tüketin. Yani az yiyin tam yiyin.


Doğru yağı tüketirseniz size zarar değil, yarar getirir. Trans yağ ve hidrojenize yağlar kötü yağlardır. Bu nedenle yiyecek alırken etiketini iyi okuyun ve bu tür yağ içeren ürünlerden kaçının. Tekli ve çoklu doymamış yağ içeren ürünleri tüketebilirsiniz. Konala, yer fıstığı ve zeytinyağları tekli doymamış yağlar grubuna girer.

Mısır, ayçiçeği ve soya da çoklu doymamış yağ grubundadır. Yemek pişirirken, salata sosu hazırlarken ve sebze yerken zeytinyağı kullanın. Yemeklerinizi zaman zaman tereyağı ya da peynirle de tatlandırabilirsiniz.

Kaslarınızı güçlendirmek ve metabolizma hızınızı artırmak için protein içeren besinler tüketmelisiniz. Örneğin yumurta, kırmızı et, tavuk, deniz mahsulleri ile süt ürünleri harika birer protein kaynağıdır. Yalnız bu ürünlerin yağ içerdiğini unutmadan tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

Kilo vermek isteyenler için ise özellikle baklagiller gibi bitkisel proteinlerin tüketilmesi önemlidir. Çünkü hayvansal proteinler kan şekeri seviyesini yükseltir ve yağ deposunu artırır.

Hem düşük yoğunluklu hem de yüksek yoğunluklu egzersizin yağ yakmada büyük rol oynadığı bir gerçek. Yürüyüş yapma gibi düşük yoğunluklu egzersiz, insülin direncini düşürdüğünden daha az yağ depolamanızı sağlar. Yürümeye alternatif olarak yüksek yoğunluklu spor salonu antrenmanı yapmak ise vücudunuza kas eklemenize ve metabolizma hızınızı artırmanıza yardım eder. Bu tarz egzersiz, vücudunuzu, glikojeni yakması için zorlar, çünkü harcadığınız enerjinin büyük bir bölümünü glikojen depolarından sağlarsınız.

Egzersiz yaptığınızda, glikojene dönüşen depolanmış yağlarınızdan enerji harcarsınız, böylece kilo verirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*