diyeteyizDiyet yapıyorsanız ancak diyete girdiğiniz için kötü bir diyet psikolojisi içindeyseniz şimdi önereceğimiz ipuçları işinizi oldukça kolaylaştıracak. Kolay diyet yapmak ve diyet yaparken olumsuz düşüncelerden arınmak için öncelikle kendinize inanın. Evet ben zayıflayacağım diyerek işe koyulun..


Sık sık yeni bir diyet listesi buluyor, bulduğunuz bu doktor onaysız baştan savma diyet listesine uymaya çalışıyor ancak kısa sürede sıkılıp diyet yapmaktan cayıyorsanız yalnız değilsiniz. Her pazartesi, sizin gibi onlarca kadın diyete başlıyor ve her cuma “Kahretsin, yine kilo verememişim” diyerek diyeti bırakıyor.

Oysa kilolar kısa sürede alınmadığı gibi, kısa sürede verilemez. Önce bunu öğrenmeliyiz.

Diyetteyken, her gün, her öğün, her saat başı tartılmak kesinlikle yanlış Tartılmanın da belli kuralları var. Baskül her zaman doğru kiloyu göstermez.

Gün içerisindeki ödem miktarının artması, bağırsaklarınızın çalışıp, çalışmaması gibi birçok sebep hatalı ölçümlere neden olacaktır. Bu durum bireyden bireye fark etmekle beraber ölçümlerde 1-4 kilo arasında değişimler gözlemlenmektedir. Ertesi gün kalktığınızda tartınızda gördüğünüz fazla kilolar az yemek yemeyi, bir sonraki gün göreceğiniz eksik kilolar fazla yiyip içmeyi tetikleyecektir. Oysa bu şekilde bir beslenme şekli, metabolizmanızın bozulmasına ve vücudunuzda geri dönüşü zorlaşan kilo kazanımlarına neden olabilmektedir.

Çözüm: En doğrusu haftada bir tartılmanızdır. Vücudunuzdaki gerçek kilo değişimlerini ancak böyle görebilirsiniz.

Haftada 1 öğününüzü serbest bırakın! Hepimizin sevdiği, gördüğü zaman dayanamadığı yiyecekler var. Yasaklı diyetler, tamamen hayatınızdan çıkarmaya çalıştığınız yiyecekleri bir süre sonra cazip hale getirecek ve sabah- akşam kendinizi o yiyecekleri tüketir halde bulacaksınız.

Çözüm: Birkaç gününüzü değil, hayatınızı değiştirmeye çalıştığınız bu düzende istikrarı sağlamak için haftada 1 kez 1 öğününüzü serbest bırakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*