tartılmakDiyet yaparken her gün hatta gün içinde 2-3 kere tartılmak çok yanlış. Bazen bazı arkadaşlarımda rastlıyorum buna. Şaşırıyorlar, çıkan sonuç karşısında üzülüyorlar, kilo aldıklarını sanıp demoralize oluyorlar. Sürekli söylediğim ama pek çok diyet yapan insanın kaale bile almadığı bir şey var. Diyette ya da diyet yapmaksızın her gün ya da günün herhangi bir saatinde olur olmaz zamanlarda tartıya çıkmak çok yanlış bir tutum.


Diyet yapıyorum durun bakalım acaba kaç kiloyum, acaba zayıfladım mı, aman Allahım diyetteyim ama bugün daha fazla çıktım gibi sözler söylemek yerine tartılma konusuna belli bir düzen getirin.

Gün içerisindeki ödem miktarının artması, bağırsaklarınızın çalışıp, çalışmaması gibi birçok sebep hatalı ölçümlere neden olacaktır. Bu durum bireyden bireye fark etmekle beraber ölçümlerde 1-4 kilo arasında değişimler gözlemlenmektedir. Ertesi gün kalktığınızda tartınızda gördüğünüz fazla kilolar az yemek yemeyi, bir sonraki gün göreceğiniz eksik kilolar fazla yiyip içmeyi tetikleyecektir. Oysa bu şekilde bir beslenme şekli, metabolizmanızın bozulmasına ve vücudunuzda geri dönüşü zorlaşan kilo kazanımlarına neden olabilmektedir.

Çözüm: En doğrusu haftada bir tartılmanızdır. Vücudunuzdaki gerçek kilo değişimlerini ancak böyle görebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*