balkabağı zayıflatır mıDiyette bal kabağı tüketilir mi? Açıkcası bunu çok merak ediyorum. Diyet yapıyorum, bal kabağı yani kış kabağı yiyebilir miyim? Kış kabağı zayıflatır mı? Bal kabağının zayıflamaya faydası var mı? Diyette olanlar bal kabağı yiyebilir mi? İşte balkabağı ve diyet arasındaki bağ!


Bal kabağı nelere faydalıdır, nasıl yenir

Uzmanlar, bal kabağının bol miktarda lif içermesi nedeniyle gıdalar ile alınan toksinlerin atılmasına ve kolesterolün düşmesine de yardımcı olduğuna işaret ederek, bu ürünün konstipasyon (kabızlık) ve hemoroid (basur) sorunu olanlara da tavsiye edildiğini bildirdi.

Eskiden çorbası, zeytinyağlısı, oturtması da yapılan bal kabağının günümüzde çoğunlukla tatlı olarak tüketildiğini anlatan uzmanlar, bal kabağından çorba, börek, kek, pasta, puding, komposto, marmelat ve reçel yapılarak da yararlanılabileceğini söyledi.

Bağırsak hareketlerini düzenler

Sürekli kronik kabızlık şikayeti olan hastalarda en sık rastlanan hastalıklar, kolon kanseri, hemoroid ve fistüllerdir. Bal kabağı gibi yüksek posa içeren besinler 25-30 gm olan günlük posa ihtiyacını karşılayarak bu tür hastalıklara yakalanmayı önler.

İltihaplanmaları önleyici ajanlar içerir

İlaçların yan etkilerine maruz kalmadan, Bal kabağı yiyerek olası iltihaplanmaların azaldığı gözlenmiş.

Prostat sağlığını korur

Bal kabağının prostat ve üriner sistem üzerinde çok faydalı etkileri olduğu, prostat büyümesini önlediği saptanmış.

Balkabağı içinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır. Alkoloidlerin en önemlileri emetin ve sefaelin olup ayrıca psychotrin, ipecamine, hydroipecamine, methylpsycotrine ve emetaminedir. Ayrıca balkabağı çekirdeklerinin iç kısmında rezin, sabit yağ, stereoller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir aminoasit bulunmaktadır.

Kilo kaybını kolaylaştırır

Bal kabağının kalorisi oldukça düşüktür. 100 gramı 26 kalori içerir, doymuş yağ ve kolesterol içermez. Diyete yardımcı olan mineraller ve posadan zengindir. Kilo kontrolü programlarında bu özellikleriyle iyi bir seçenektir.

Esansiyel vitaminlerden zengindir

Çok zengin bir A vitamini kaynağıdır. 1 porsiyonu Günlük a vitamini ihtiyacının yaklaşık % 246’sını karşılar. A vitamini deri ve hücre yapısı için en önemli vitamindir. Göz ve görme sağlığı bu vitamine bağlıdır. Araştırmalar A vitamininin akciğer ve ağız içi kanserlerini önlediğini de gösteriyor.

Depresyonu hafifletiyor

Bal kabağı içerdiği L-tryptophan isimli madde depresyon gibi ruh sağlığı hastalıklarına karşı oldukça etkili.

Bal kabağı, alzheimer, erken yaşlanma ve kansere karşı koruyucu olan, vücudun ‘paslanmasını’ önleyen en güçlü antioksidanların birçoğunu içeriyor.

Bal kabağının hem göz hem de beyin sağlığı için de mükemmel bir besin olduğunu belirten uzmanlar, bal kabağının kolay sindirilebilme özelliğiyle mide ve bağırsaklar için de birçok faydasının bulunduğunu vurguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*