göbek için değişik beslenmeCanım hep tatlı çekiyor, tatlı yemeden duramıyorum, diyet yapıyorum ama tatlı yemek istiyorum, neden sürekli tatlı yemek istiyorum, tatlı krizi nedir, ben tatlı krizine mi giriyorum, tatlı yeme isteğini nasıl bastırırız, daha az tatlı yemek için neler yapmalıyız? Neden bazı kadınların canı hiç tatlı istemezken, bazı kadınlar tatlı yemeden duramıyor?


Konuyu uzmanına sorduk ve doktor tavsiyesi eşliğinde tatlı krizlerini nasıl daha az hasarla atlatabileceğimizi öğrendik. Sizin de canınız sürekli tatlı çekiyorsa, tatlı yemeden duramıyorsanız bu bilgiler size de ışık tutacaktır.

Canınız aşırı derecede tatlı çekiyorsa işte yapmanız gerekenler..

Bazı kişiler tatlı bağımlısıyken bazıları şekerli yiyeceklere karşı koymayı nasıl beceriyor? Problemin bir kısmını şekerin çocukluğumuzda bize ödül olarak verilmesi oluşturuyor. Diğer bir nedense tatlı krizlerinin stresle alakalı olması. Çünkü tatlı yiyecekler yemek, beyinde rahatlamayı sağlayan seratoninin miktarını artırıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre kronik stres, insanları tatlı yiyeceklere yönlendiriyor. Kronik strese maruz bırakılan kobaylar üzerinde yapılan bu çalışmada, kobaylar daha çok yüksek kalorili yiyeceklere yönelmiş.

Size tatlı krizlerinin üstesinden gelmek için bir integratif (bütüncül) tıp uzmanı olarak önerilerim:

Düşük glisemik indeksli tatlıları tercih edin
Düşük glisemik indeksli kiraz, çilek, elma, armut gibi meyveler hem kan şekerinizi daha az ve kademeli olarak yükseltir hem de iyi birer lif kaynağıdır.

Geleneksel Çin Tıbbı stratejilerini deneyin
Canınız tatlı istediğinde bunu dengelemek için acı yiyecekler yiyin. (zeytin, hindiba, roka, turp)

Ayurveda (Geleneksel Hint Tıbbı)
Ayurvedik bir bitki olan gurmarı (Gymnema sylvestre) deneyin. Hem şekerin emilimini hem de yağ olarak depolanmasını azaltır. Tatlı isteğini azaltır.

Mind-Body
Önlenemez tatlı krizleriniz varsa bir hipnoterapiste başvurmak faydalı olabilir.

Nefes egzersizleri
Kronik stresinizin üstesinden gelmek için egzersiz yapın, nefes egzersizleri ile relaksasyonu deneyin.

Op. Dr. Ebru Aydın
Bütüncül Tıp ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*