beyaz çayBeyaz çay, en az işlem görmüş, doğal yollarla kurutulmuş ve en yüksek antioksidan değere sahip çay tipidir. Bildiğimiz siyah çayı elde ettiğimiz bitkiden elde edilir. Yani, siyah çayın siyah çay olmadan önceki ilk haline beyaz çay diyoruz. Demi de ismi ile doğru orantılıdır. Demlendiğinde dem rengi çok açık sarıdır. Ve maalesef beyaz çay pahalı bir çaydır. Çünkü, beyaz çayı elde etmek oldukça zahmetlidir ve elde edilen miktarda çok az olmaktadır.


Neden beyaz çay içmeliyiz?

Beyaz çay, çay filizlerinin en tepe noktasındaki tomurcuk kısmından elde ediliyor. Çayın tomurcukları açmadan toplanıyor. Tomurcuklar açıldığında özelliğini kaybediyor. Bu tomurcuklar Nisan ayı sonuyla Mayıs ayı başlarında toplanıyor. Toplanan tomurcuklar hijyenik şartlarda beyaz çaya dönüştürülüyor.Çaydaki tomurcuk sayısı az olması nedeniyle beyaz çay üretimi düşük olacaktır. Beyaz çay bir ilaç gibi özelliğe sahiptir.

Beyaz çayın içerisinde kanser hücrelerini bloke eden bir madde var. Bu madde sayesinde kanser riski ortadan kalkıyor. Ayrıca form için idealdir. Kilo vermeye yardımcı olur. Kan hareketini hızlandırır. Kolesterolü düşürür. Hücreleri yeniler. Diş çürümelerine karşı koruyucudur. Kısaca beyaz çay şifa deposudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*