Dukan diyetinde atak evresi ile saf protein günleri arasındaki farkı merak edenler için; atak evresinde, dukan diyeti için sınırlı izinli olan yiyecekler kesinlikle yasaktır. Tolerans ya da en ufak kaçamağa da yer yoktur. Hiçbir ot, sebze ve sınırlı izinliler tüketilemez. Atak evresi kesin kurallarla çerçevelenmiştir.


Atak evresi ve saf protein günleri arasındaki en belirgin fark yulaf kepeği tüketimidir. Atak yani diyete başlangıç aşamasında 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeğine müsade vardır. Bu evrede tavsiyem tatlandırıcı, şekersiz gazoz ya da kola da içmemeniz yönündedir. Atağın daha verimli ve etkili olması için bunu öneriyorum.

Atakla Evresi ve Saf Protein Günlerinin Arasındaki Fark

Saf protein günlerinde de önemli olan su atakta daha bir önemlidir. Atak evresinde diyete kendimizi hazırlamak ve proteini vücudumuzdan temizlemek için en az 1,5 lt su tüketmeliyiz.

Atak evresi sadece bir kereye mahsus yapılır. Bir daha tekrarlanmamalı onun yerine saf protein günü yapılmalıdır. Çok katı kuralları olan atak evresi dukan testinin sınırları içerisinde ne kadar gerekiyorsa o kadar gün yapılmalıdır.

Atak evresinde 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağına izin vardır ve bu yağ kullanılması zorunlu bir malzeme değildir. Kullanmasanız da olur.

Atak evresinde sınırlar: Süt ve süt ürünleri 1lt’yi aşmamalıdır. Günde en çok 1 bardak süt, 1 kase yoğurt ve az miktarda yağsız çökelek tüketilebilir. 2 Yumurta sarısı bile çoktur. Yumurta akında sınır yoktur ama sarısı tüketilmese daha iyi olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*