Antakya Biberi Nedir?

DİYETAntakya Biberi, Samandağ biberi olarak da adlandırılan Hatay bölgesinde yetişen ve Antakya bölgesine özgü olan çok acı, felaket acı, dilinizi şişirecek kadar acı olan bir taze biberdir. Bu acı biber zayıflatır. Son 1 senedir dillerde dolaşan bu söz doğrudur. Antakya biberi, zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Yağları yakar ve enerjiyle beraber vücuttan atılmasını sağlar.

Antakya biberi, özellikleri nedeniyle çok değerli ve faydalı bir besin. C citamini barındırıyor. Sağlık için çok faydalı bileşenler içeriyor. Sadece zayıflamak için değil, sağlıklı bir hayat için de sık sık tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Metabolizmayı fişekliyor, hızlandırıyor, çalıştırıyor ve böylece vücudumuzun yağ yakmasını sağlıyor.

Ayrıca tüm biberler mideyi uyarır, sindirim salgılarını artırır, sindirimi kolaylaştırır, idrarı artırır.

Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

C vitamini yönünden zenginliği sayesinde biberler, bedenin hastalıklara direncini artırır, soğuk algınlığının ilk aşamasında iyileştirici etkisi vardır.

Biberler, içerdiği yüksek orandaki lif nedeniyle kabızlığa iyi gelir.

Özellikle acı biberler akciğerlere iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır; kronik bronşit ile anfizemi önler ve hafifletir; solunum zorluklarını giderir.

Cilde iyi gelir.

Acı biber, damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer, ağrıyı geçirir.

Hemoroide iyi geliyor.

Mideye iyi gelir.

Tansiyonu düzenler.

Oturduğunuz yerden kilo yakmanızı sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*