Aman Tanrım Diyeti

Six Weeks to Oh My Godİngiliz vücut geliştirme koçu Venice A. Fulton’ın “Six Weeks to Oh My God” (Aman Tanrım) isimli diyet kitabı yayınlanalı çok oldu. Bizimse bu diyet kitabından haberimiz olmamış hayret. Bugün okuduğum “Six Weeks to Oh My God” (6 haftada Aman Tanrım) kitabında yer alan diyete dair önemli ipuçlarını sizinle paylaşmak istedim. “Six Weeks to Oh My God” (6 haftada Aman Tanrım) diyet kitabına göre doğru bildiğimiz birkaç önemli bilgi tamamen çöpe atılıyor. Bu diyete FULTON DİYETİ de deniyor. Diyetin tasarımcısı bir İngiliz ve adı Venice A. Fulton.

Bu kitap değişik bir diyet kitabı. Ara öğünleri reddediyor. Çok yiyin diyor. Soğuk duş zayıflatıyor biliyoruz ama bu kitaba göre duşun hemen ardından kahve içmek de tavsiye ediliyor.

İşte “Six Weeks to Oh My God” (6 haftada Aman Tanrım) kitabından önemli ipuçları

– Uyanıyorsunuz, sonra bir bardak su içiyorsunuz.

– Soğuk bir duşa giriyorsunuz.

– Duştan çıktıktan sonra sade bir kahve içiyorsunuz.

– Kahveden sonra egzersiz (dalga için 30 dakika, yangın için 45 dakika ve deprem için 45 dakika) yapıyorsunuz.

– Egzersizden sonra 3 saat boyunca -su dışında- hiçbir şey yemiyor ve içmiyorsunuz.

– İlk öğününüzü yiyorsunuz. (Tabağınızın yarısı proteinlerden oluşacak. Diğer yarısına siz karar verin.)

– Öğünler arasında 3-5 saat olmalı ki öğünler arasında acıkabilesiniz.

– İkinci öğününüzü yemeden önce avlan ve bekle yapıyorsunuz. Yani spor yapıyorsunuz ve yemek yemeden dinleniyorsunuz. (Dalga için; 15 dakika spor ve 15 dakika dinlenme. Yangın için; 15 dakika spor ve 30 dakika bekleme. Deprem için; 30 dakika spor ve 30 dakika bekleme.

– Uyumadan hemen önce balon şişiriyor, indiriyor, şişiriyor, indiriyor ve şişiriyorsunuz.

Fulton’a göre altı hafta boyunca uygulanması gereken altı formül şöyle:

1- KAHVALTI YAPMAYIN: Sabah uyandığında geceden kalan son enerjisini hala koruyan bünye, kahvaltı etmeden hareket edildiğinde yağ depolarını kullanmak zorunda kalacaktır. Özellikle yağ oranı fazla olanlar bu açıdan daha fazla yağ yakma şansına kavuşabilir.

2- SOĞUK DUŞ ALIN: Her sabah en fazla 15 dakika buz gibi suda duş almak, vücutta depolanmış yağların yakılmasını ve metabolizmanın 12 ila 15 saat boyunca hızlanmasını sağlar. Fakat, dikkat edilmesi gereken nokta, birden soğuk suya girmek yerine vücudu 2-3 dakikada kademeli olarak alıştırmak ve soğuk suyla dolu küvette en az 5 dakika boyunca oturmak olmalı.

3- GÜNÜN İLK KAHVESİ DUŞ SONRASI: Kahve içeriğindeki kafeinin yağ yakıcı işlevi sayesinde kilo vermek daha kolaylaşır. Açken içilen kahve ise, vücudun yağ yakımını hızlandırmasını sağlar. Zira kahve, yağ hücrelerini kırarak onların kana karışmasını sağlar.

4-HAREKET ZAMANI: Kahve içtikten sonra en az 30 dakika egzersiz yapılmalı. Zira, bu yapılmazsa yağ hücreleri karıştığı kanda asılı kalır.

5- YEMEK ZAMANI: Sık sık ve az yemek yerine günde üç doyurucu öğünle atıştırmalardan uzak beslenilmeli. Zira, vücuttaki yağlar ancak enerji girişi olmadığında yakılmak üzere tutulur. Öğünler arasında uzun süre boşluk olmazsa vücut yağ yakma sürecine giremez. Günün ilk yemeği için öğle saatleri, öğle yemeği için 16:00, akşam yemeği için 20:00 ideal saatler.

6- KARBONHİDRATLARI SAYIN: Öğünlerin yüzde 50’si protein içermeli. Zira, günde 120 gramdan fazla karbonhidrat alındığında iştahı kontrol altında tutmak daha da zorlaşır. Ayrıca günde üçten fazla meyve yemek sağlıklı değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*