niye kilo alıyoruzGenellikle akşam yemeği yemeyin derler. Ya da akşam saat 7 den sonra asla yemek yemeyin derler. Akşam yemek yememek zayıflatır diye bir yargı vardır insanlarda. Oysa diyetisyenler bu düşünceye karşı. İşin aslı şu ;Uyumaya geçmeden 3 saat önce son yeme işlemi yapılmalı ve mide yediklerini sindirmiş vaziyette uykuya geçilmeli.


Şu konuya bir açıklık getirmek isterim. Her gün sadece bir öğün yiyerek zayıflamak hayaldir. Aç kalmak zayıflatmaz. Oldukça sağlıksız ve üstelik de metabolizmayı harap eden çok zararlı bir eylemdir. Zayıflamak istiyorsanız her gün yeterli mikatda ve en gerekli besinlerle beslenmelisiniz. Hazır gıdalar, işlenmiş yiyecekler, gazlı içecekler, şekerler ve un ile yapılmış her çeşit gıda kesinlikle kilo aldırır. Üstelik de çabuk acıktırır.

Akşam yemekte özellikle hafif yemekler yenmeli. Haşlama, fırında ve buharda pişirilmiş yemekler yenmelidir. Akşam yemeğinde bol bol sebze yenmeli, salata, ufak porsiyonlar halinde pilav ya da makarna yemekten de kaçınılmamalıdır.

Burda amaç hafif ama sağlıklı beslenmedir. Sağlı beslenerek sağlıklı zayıflamak mümkünken, sağlıksız diyetler yapmak aksine daha da şişmanlatabilir bizi.